Řád Templářů

11. dubna 2008 v 12:29 | Barbora
Řád templářů aneb Chudí rytíři Krista a Templu (Šalamounova chrámu) vznikl v roce 1118 na ochranu poutníků do Svaté země po vítězství křesťanů v křížové výpravě, když byl osvobozen Jeruzalém. Panovník Jeruzaléma jim jako sídlo věnoval mešitu, která stála na místě původního Šalamounova chrámu.

Odtud pramení mnohé legendy, které Templáře spojují s nálezy křesťanských artefaktů jako Svatý grál nebo Archa úmluvy.
Pravidla řádu

Templáři byli napůl mniši a napůl válečníci. Skládali kromě slibů chudoby, cudnosti a poslušnosti Bohu i slib na obranu poutníků. Postupně se řád rozšiřoval a Sv Bernard jim sepsal pravidla.

Více o životě v klášterech se dozvíte v článku Jak žili
Vojenská organizace

Templáři byli již od počátku vojensky organizováni. V čele řádu stál velmistr, který měl poradce. Pak byli velitelé jízdy a pak velitelé provincií.

V řádu nebyli jen rytíři, poměr rytířů a ostatních se odhaduje 1:10. Celkem dosáhl počet templářů něco mezi 15000-20000, ovšem rytířů bylo daleko méně.
Rytíři byli jízdní těžkooděnci, kteří nosili bílý plášť s křížem.
Zbrojnoši nosili hnědé pláště
Řemeslníci, kuchaři, kováři v klášterech
Kněží sloužili mše a byli i zpovědníci.

Více o způsobech boje, které je proslavily, se dozvíte v článku Jak bojovali
Zbohatnutí řádu a růst vlivu

Templáři postupem doby zbohatli z válečných výprav, darů panovníků a také začali provozovat bankovnictví. Půjčovali peníze, zajišťovali převody hotovosti a byli zárukou spolehlivosti. Vyjednávali i o válečných zajatcích, a to později vedlo k podezření, že se spikli s muslimy. Vystavěli řadu pevností ve svaté zemi, a když bylo zřejmé, že se tam křesťané neudrží, přesídlili do Evropy a hlavní sídlo měli v Paříži. Díky bankovnictví však pronikli do mnoha dalších zemí, i do Království českého.

Bohatství a nezávislost templářů na světské moci, fakticky existující „stát“ ve státu a jejich podřízenost papeži začala vadit francouzskému panovníkovi Filipu IV a v roce 1307 byli Templáři ve Francii pozatýkáni. Tvrdí se, že se o zásahu dozvěděli předem, a největší poklady stihli odvézt, mezi jinými i do Skotska.

Filipovi šlo jak o zlomení světské moci templářů, tak o získání jejich majetku. Aby to mohl provést, potřeboval je vmanipulovat do kacířství nebo hereze, aby ztratili církevní podporu.
Zničení řádu
Upálení templářů

Templáři byli proto obviněni ze zapíráni Krista, sodomie, uctívání vousaté hlavy (bafometu) a kněží byli obviněni, že nesvětili tělo páně.


Templáři byli mučeni a někteří z nich přiznali vinu. Ti, kteří se přiznali a pak přiznání odvolali, byli upáleni za návrat ke kacířství. Jako poslední byl upálen velmistr řádu, zbytek templářů byl propuštěn ale řád byl mezitím zrušen a majetek vyrabován královskými správci.

To byl konec slavného řádu.

Mnozí odešli do jiných zemí jako Portugalsko nebo Skotsko, kde pak Templáři pomohli Skotům v bitvě o Bannockburn.

Dnešní stanovisko církve je takové, že se ničeho nedopustili, že šlo o mocenský vykonstruovaný proces a vynucené přiznání, a řád je zcela rehabilitován
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Co říkáte na můj blog?

Je fajn 51.3% (142)
Dobrej 11.9% (33)
Hnus 8.7% (24)
Ujde to 9% (25)
Nelíbí se mi 8.3% (23)
Je ubohej 10.8% (30)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama